Yüzüklerin Ustası: Sevan Bıçakçı

Yüzüklerin Ustası: Sevan Bıçakçı

Whoopi Goldberg başta olmak üzere Julia Roberts, Brooke Shields ve Lady Gaga gibi çok sayıda yıldızın tasarımlarını tercih ettiği Sevan Bıçakçı Hollywood filmlerine kadar uzandı.

12 yaşında çırak olarak başladığı kuyumculuk mesleğini bugün uluslar arası arenaya taşıyan Sevan Bıçakçı, yurt dışında ülkemizi temsil ederek gururumuz olmaya devam ediyor. Ocean’s 8 filminde Sevan Bıçakçı’nın tasarımları yer alıyor. Bir gerdanlık soygununu konu alan filmde yer alan mücevherlerin büyük çoğunluğu Sevan Bıçakçı’nın imzasını taşıyor. Ana karakterlerden Lou’yu canlandıran Cate Blanchett, film boyunca Sevan Bıçakçı tasarımları ile dolaşıyor. “Transformers 5: Son Şövalye” filminde Anthony Hopkins’in kullandığı yüzükler de Sevan Bıçakçı imzası taşıyordu. Başarılı tasarımcının serüvenini bir de ondan dinleyelim istedik.

Tasarımlarınızda bir çok kültürü bir arda görüyoruz, bunu neye bağlıyorsunuz?

İstanbul’da Samatya’da büyüdüm ve Kapalıçarşı’da çalıştım. Bu iki yer de pek çok kültürün bir arada barındığı iki özel nokta. Evim Yedikule surlarına, Topkapı  Sarayı’na yakındı. İstanbul’u iyi tanıyarak büyüdüm.

Bugün siz bir ustasınız ama sizin de bir ustanız vardır, kimdir o?

Teşekkür ederim, ben çıkaklığımın hala devam ettiğini düşünüyorum. Bir yüzüğü yapmanın 10 şekli vardır. Amacımız en güzel olanı yapmak. Ustama gelince o, Hovsep Çatak’tı uzun zaman onunla çalıştım. Hayatımın büyük öğretmenidir odur.

Kapalıçarşı anılarınızda neler var?

Kapalıçarşı’da o muhteşemler yüzükler küçücük, kuş yuvası kadar bir dükkânda yapılırdı. Dükkanlarda su yoktu, dışarıdan su taşırdık. Yerdeki yüksekliklerin arasına altın tozları düşerdi, sene sonu temizliğinde onları süpürürdük. Bir de ustalar ellerini yıkadığında ellerinde kalan altın ve gümüş bir kovada bu birikirdi. Tüm bu biriken toz altınlar 100-150 gram ederdi. Buna dükkanın sene sonu bereketi derdik.

Ustadan öğrenme süreci nasıl şekilleniyor?

Tezgahın başında ustayı seyrederdim. Bu seyretme süresi beş yıla kadar uzayabilir.
Bir çırağın işi, ustasını seyretmektir. Çok yakından seyredemezsin usta kızar, çok uzaktan da göremezsin. Bir gün usta, ‘otur bakayım tezgahıma’ der. İşte o andan sonra para kazanmak için ilk adımı attın demektir. Bugün hala bu sistem devam ediyor. Tezgaha oturunca seyretmenin ne kadar önemli olduğunu anladım.

Çocukluğunuz yoklukla geçmiş bugün geçmişe baktığınızda neler görüyorsunuz?

O yokluk içinde ne kadar güzel bir çocukluğum olduğunu görüyorum. Babamdan işe gitmek için sadece yol parası alırdım. Annem de yemeğimi yanıma verirdi. Çıraklık dönemimde bazı günler eve yürüyerek dönerdim ki arkadaşlarımla buluştuğumda az da olsa kahve param olsun isterdim.

“İstanbul’u Mücevhere Sığdıran Usta” adlı bir belgesel çekildi adınıza, bahseder misiniz?

Belki birilerine ışık tutmak için çok doğru olabileceğini düşündük. Ustalık çıraklık ilişkisini anlatmak benim için çok anlamlıydı. Belgeselin senaristliğini Ahsen Diner üstlendi.

Ocean’s 8 filmindeki tasarımlarınızdan bahseder misiniz?

Uçan bir güvercini tasvir eden büyüleyici, ters oymalı ay taşı yüzüğünü, film boyunca Cate Blanchett’in elinde görüyorsunuz. Elmaslarla süslenmiş birkaç gümüş ve 24 ayar altın kilit kolye ise Blanchett tarafından çeşitli sahnelerde kullanılıyor. Blanchett ayrıca filmde, hançer kolyelerimden birini de takıyor.

Yüzükten bahseder misiniz ne kadar  zamanda yaptınız ve nasıl oluştu?

İki aydan biraz fazla… Yüzüğün merkezinde, ay taşının içine oyulmuş bir beyaz güvercin heykeli var. Benim nazarımda özgürlük, masumiyet, esneklik ve hayatın devamlılığını simgeliyor.

Sizi nasıl tercih etti?

Aslında  Cate Blanchett ile üç sene önce İstanbul’da atölyemde tanıştık. O bizden Mehgan Kasperlik adlı bir kostüm tasarımcısına bahsetmiş. Onlar bizimle iletişim kurdu ve öyle ilerledik.

Bu kadar başarılı olacağınız hayal etmiş miydiniz?

Daha çok hep yeni neler tasarlarım onu hayal ettim.

Nelerden ilham alırsınız?

İster istemez ülkem Türkiye ve büyüdüğüm yer İstanbul ağır basmakta. Beni meşhur eden yüzüklerimin formları Ayasofya esinli. Kültürel hazinemizden de, tabiat anadan da bolca ilham almaktayım.

Sizi farklı kılan ne oldu sizce?

Anadolu, Bizans ve Osmanlı’nın ihtişamını, zengin tarih ve kültürünü  mücevherlere dönüştürdüm. Kubbeli yüzüğümü  kariyerinde bir milat olarak kabul ediyorum.

Dünyadan beğendiğiniz tasarımcılar kimler?

Carl Faberge ve Rene Lalique diyebilirim.

Önümüzdeki dönemde neler göreceğiz?

8 yıldır üzerinde çalıştığım saat koleksiyonumu göreceksiniz.