Yetimliğin Sanat Hali: Koca Dünya

Yetimliğin Sanat Hali: Koca Dünya

Olayı az, acısı büyük bir film Koca Dünya… Reha Erdem, yetimliği yani anne-babasızlığı bütün boyutları ve etkisiyle izleyiciye hissettirmek ister. Duygu uyandırmayı hedeflediği için de imgesel anlatıma başvurur.

Denilebilir ki Koca Dünya başından sonuna kadar imgelerle doludur. Öyle gereksiz, ilk bakışta anlamsız gibi görünen çekimler, filmin sonunda tek tek anlamına kavuşur, başka ifadeyle anlaşılır hale gelir. Onlar adeta bir haritanın parçaları gibidir. Filmin sonunda harita tamamlanır, parçalar yerine oturur, ancak bu dakikadan sonra yani izleyici haritanın bütününü gördüğünde, parçaların anlamına kavuşur.

Koca Dünya, anlattığı acıyla birlikte sanatsal değeri yüksek bir film. Kullanılan müzikler özenle seçilmiş. Koca Dünya’da sahneyle müzik o kadar uyumlu kullanılmış ki o sahneyi sadece o müzikle kafamızda canlandırabiliyoruz. Ayrıca Koca Dünya’nın her karesi, iyi bir ressamın aylarca belki yıllarca çalışarak ortaya çıkardığı bir tablo gibi. Kareler, izleyicide fotoğraftan ziyade resim etkiyi uyandırmakta.

Ali ile Zuhal insanlar içinde yalnızlardır. Birbirlerine tutunmuşlardır. Fakat insanlar onları birbirine bırakmamıştır. Onlar da kurtuluşu, insanlardan kaçışta bulmuşlardır. Yönetmen, insanlardan kaçışın mümkün olmadığını anlatmak istemektedir belki de Koca Dünya’da. Bunun diğer bir ismiyse, kimsesizliktir. Belki de anne-baba, kişinin insanlar içinde tutunabileceği, kimsesizliğini ortadan kaldıran yegane kişilerdir. Onların olmayışı, hiçbir şekilde telafi edilemeyen bir boşluk oluşturmaktadır hayatta ve insanın içinde.

Koca Dünya bu şekilde farklı anlam katmanlarına sahip, izleyicisinin kolay kolay etkisinden çıkamayacağı, zaman zaman aklına gelecek ve yeni düşünceler keşfetmesini sağlayacak, ender rastlanacak filmlerden, daha doğrusu sanat eserlerden biridir.

Yönetmen: Reha Erdem

Senaryo: Reha Erdem

Oyuncular: Ecem Uzun, Berke Karaer, Melisa Akman, Murat Deniz, Hakan Çimenser

Yapımcı: Ömer Atay

Tür: Dram

Vizyon tarihi: 7 Nisan 2017-Türkiye

Süre: 100 dakika