Yapay Zeka Aldı Başını Gidiyor

Yapay Zeka Aldı Başını Gidiyor

Restoran endüstrisinden güvenliğe, üretimden tarıma, bankacılıktan inşaata, tıptan kargo sektörüne kadar aklınıza gelebilecek her alanda yapay zeka ile karşı karşıyayız.

Güvenliğimizi robot polisler sağlayacak. Yapay zeka teknolojisiyle öne çıkan dijital muhabirler bir günde 100’lerce haber yazabilecek. Pizzalarımızı robot şefler hazırlayacak. Fabrikalarda sıfır hatayla çalışan robot işçiler dört bir yanımızı saracak. Kapımızı artık robot kuryeler çalacak. Yapay zekanın tüm nimetlerinden faydalanan robotlar, tarım ve çiftçilikte de söz sahibi olacak.

5 MİLYON İŞ KOLU TEHDİT ALTINDA

Yapay zekanın her an her yerde olmasına ramak kaldı. Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklanan son verilere göre 2020’de 5 milyon iş kolu; yapay zeka, biyoteknoloji ve robot teknolojilerindeki gelişmelerden ötürü bir risk altında. Çünkü yapay zekaya sahip robotlar, gelecekte bir insanın yapabileceği her şeyi sıfır hatayla ve mükemmel yapabilmek amacıyla üretilebilecek. Bu konuda şimdiden pek çok örnek mevcut. Örneğin Pizza Hut, Şanghay’da denediği yeni konseptinde gelen misafirleri robotlarla karşılıyor ve bu robotlar konuklara masalarına kadar eşlik ediyor. Dubai’de düzenlenen teknoloji fuarı GITEX’te karşımıza çıkan robot polis Reem, Dubai’de göreve başlıyor. İspanya merkezli Pal Robotics tarafından geliştirilen 1.67 metre uzunluğa sahip Reem adlı robot polis, robotik teknolojilerin ne kadar yol katettiğinin en önemli göstergesi… Tek bir robot polis ile yetinmek istemeyen Dubai, 2030 yılına kadar Dubai’deki polis gücünün yüzde 25’inin robotlardan oluşmasını hedefliyor. Bu arada hemen hatırlatalım, dünyanın artık bir robot vatandaşı da var. Teknoloji meraklılarının bildiği ve takip ettiği insansı robot Sophia artık bir Suudi Arabistanlı ve çok meşhur. Sophia 24-26 Ekim 2017 tarihleri arasında Riyad’da yapılan ‘Future Investment Institute’ konferansında aralara espriler de karıştırdığı bir konuşma yaptı ve gazetecilere röportajlar verdi.

YAPAY ZEKALI ROBOTLARA VATANDAŞLIK VERİLİYOR

Japonya da bu konuda geride kalmadı. 7 yaşında erkek çocuk görünümünde, vücudu olmayan, yalnızca yapay zeka bir chatbot olan Shibuya Mirai’ye vatandaşlık verdi. Mirai, yerel hizmetler konusunda halkla sohbet edecek, halkın sorularına yanıt verecek, insanları gözlemleyecek ve fotoğraflarını çekecek. ABD’nin köklü gazetelerinden Washington Post, yapay zekaya en erken adapte olan medya kuruluşlarından biri. Gazetenin kendi geliştirdiği Heliograf ismini alan bir robot muhabiri var. Heliograf, gerçekten çok çalışkan. Sadece geçen yıl 850’den fazla makaleye imza attı. Yani artık gazetecilerin de ciddi bir rakibi var. Amerika merkezli Robby şirketi ise otonom sürüş özelliğine sahip robot kuryeler geliştirerek, kargo sektöründe yepyeni bir dönüşüm başlatmak istiyor. Şu anda Amazon depolarında binlerce Kiva robotu, insan gücünün yapması gereken birçok işi otonom bir şekilde yapıyor. Herhangi bir şeye bağlı olmayan Kiva robotları bağımsız bir şekilde hareket ederek bütün görevlerini yerine getiriyor. Havaalanlarında kullanılmak üzere geliştirilen Leo isimli robot, insanların valiz sırasına girmelerini önlüyor. Yolculara hem zaman kazandırıyor hem de valiz taşıma derdini ortadan kaldırıyor. Leo’nun Cenevre Havalanı’nda test edilmeye başladığının da altını çizelim.