Türkiye’nin En Büyük Tematik Kent Ormanı: Seyir Tepesi

Türkiye’nin En Büyük Tematik Kent Ormanı: Seyir Tepesi

Kurulduğu 2014 yılından bu yana Türkiye’ye örnek olacak projelere imza atan Pamukkale Belediyesi, adını bir kez daha önemli bir projeyle duyurdu. Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı parkı olma özelliği taşıyan Seyir Tepesi Projesi tüm kente hizmet verecek.

Kınıklı Mahallesi sınırları içinde yer alan 405 bin metrekarelik alanda oluşturulacak olan Seyir Tepesi, kentin cazibe merkezi olacak. Pamukkale Üniversitesi’nin hemen üzerindeki alanda hayat bulacak olan mega proje ile Pamukkale Belediyesi farkını bir kez daha ortaya koyacak.

İÇİNDE YOK YOK

Seyir Tepesi Kent Ormanı, şehir merkezinin her noktasından görünebilen özel konumu ve tepenin eşsiz manzarası ile değerli bir alan niteliği taşıyor. Çeşitli peyzaj özellikleri ve açık hava rekreasyonu potansiyeline sahip Seyir Tepesi Kent Ormanı; toprak özellikleri, bitki örtüsü, ana kaya özellikleri bakımından rekreasyona uygun olan orman rejimine tabi.

Seyir Tepesi Kent Ormanı geniş manzara açılımları sağlayan seyir noktaları, kent gürültüsü ve kirliliğinden uzak temiz havası ile vatandaşların yeni dinlenme noktası olacak.

Şelale Park (Kuzey-Batı girişi); el sanatları merkezi (Kuzey-Doğu girişi) ve kır lokantası; Gençlik Vadisi ve Horoz Köy; Sonsuz Bahçe; Renkli Orman ve kültür evleri bölümlerinden oluşacak olan Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı parkı Seyir Tepesi, tamamlandığında Denizlilerin ve yerli-yabancı turistin uğrak yeri olacak.

Projede, her bölüm aktif olarak kullanıldığında aynı anda yaklaşık 10 bin kişi alandaki hizmetlerden yararlanabilecek ve proje sonunda en az 150 kişiye iş olanağı da sağlanmış olacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEMATİK KENT ORMANI

Projeyi tüm ayrıntılarıyla anlatan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Seyir Tepesi adını vermiş olduğumuz Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı, Kınıklı Mahallemizde, yani şehrin hemen yanı başında… 405 bin metrekare büyüklüğüne sahip olan bir kent ormanı. Orman için belirlenen alan 2017 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından belediyemize kazandırılmıştır. Doğa ve manzara güzelliğiyle, halkın dinlenme ve eğlenmesine yönelik farklı aktiviteleri bünyesinde bulunduran Seyir Tepesi Kent Ormanı Projesi, Türkiye genelinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sunulan bin 451 proje içerisinde, tematik kent ormanı özelliği anlamında açık ara birinci oldu. Projemiz şuana kadar sunulan bin 451 Kent Ormanı Projesi içerisinde, tematik olarak yapılan en büyük kent ormanı özelliğini taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

4 yaşında bir belediye olan Pamukkale Belediyesi’nin iddialı projelere ve ilklere imza attığını vurgulayan Başkan Gürlesin, “Bugüne kadar birçok önemli projeyi bitirdik, birçoğu da devam ediyor. Ama bu projemiz ülkenin en büyük tematik kent ormanı olması sebebiyle çok önemli.” dedi.

“HOROZ HEYKELİ ŞEHRİN HER YERİNDEN GÖRÜLECEK”

Proje kapsamında, alana, Denizli kent merkezinin her yerinden görülebilecek şekilde, her gün farklı bir ışıklandırma sistemiyle donatılacak, 27 metre yüksekliğinde horoz heykeli yapılacağını anlatan Başkan Gürlesin, “Planımız 20 ayda bu projenin bitirilmesi. Burada aynı anda 10 bin kişiye hizmet vermeyi hedefliyoruz. Birinci etabımızdaki Şelale Park’ı bu yaz halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. İkinci etabımızdaki el sanatları ve kır lokantası projelerini de Şelale Park’ın hemen ardından açmayı planlıyoruz. Üçüncü etabımızda ise Gençlik Vadisi ve Horoz Köy bulunuyor. Gençlik Vadimiz 40 dönüm. Bu projemizde de gençlerimizi unutmadık. Özellikle şehir dışından gelen misafirlerimizi, gönül rahatlığı ile götürebileceğimiz yerlere bir yenisi kazandıralım istedik. Horoz Köy de 13 dönümlük bir alanda olacak, aynı yerde 27 metre yüksekliğinde Horoz heykeli yer alacak. Bir de Sonsuz Bahçemiz ve son etabımızdaki Renkli Orman ve kültür evlerimiz var. Tüm etaplarımızı da 2019 yılının mayıs veya haziran aylarına kadar bitirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

“GÜNÜ BİRLİK TURİZMDEN KURTULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Seyir Tepesi Tematik Kent Ormanı’nın halkın uğrak noktalarının başında yer alacağını söyleyen Başkan Gürlesin, şunları kaydetti: “Seyir Tepesi’nde şelale bahçesi, izcilik kamp alanları, zeplin kulesi, dağ kızağı, horoz meydanı, horoz köyü, festival alanı, gezi bahçeleri, horoz müzesi, çalar saat meydanı, çocuk oyun alanları, renkli orman, sessiz bahçe, bisiklet ve yürüyüş yolları ile doğa sporları ile ilgili birçok alan bulunacak. Proje kapsamında kır lokantası ve dinlenme alanları da yapılacak.”

Gürlesin, adı turizmle anılan bir ilçeye ve kente böylesi büyük ve özel bir projenin yakışacağını belirterek, “Pamukkale Belediyesi olarak bölgemizde turizmi daha da canlandırmak ve ilimizi günü birlik turizmden kurtarmak adına durmaksızın çalışıyoruz. Seyir Tepesi Kent Ormanı Projemiz bittiğinde vasıflı, nitelikli, ülkemize yakışan bir projeyi daha halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı projemizin Pamukkale’mize, Denizli’mize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.