“Tekerlekli Sandalye Basketbolu Benim Yaşam Tarzım”

“Tekerlekli Sandalye Basketbolu Benim Yaşam Tarzım”

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in ilk icraatları arasında yer alan Pamukkale Belediye Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncusu Doğan Can Köktaş, engelleri sporla aşmayı başarabilen yetenekli bir oyuncu. İki yıldır takım kaptanlığı yapan ve Milli Takım oyuncusu olmayı hedefleyen Doğan Can Köktaş ile hayat hikâyesini, basketbola başlama sürecini ve hedeflerini konuştuk.

Öncelikle sizi tanımak istiyoruz, hayat hikâyenizi paylaşabilir misiniz?

Adım Doğan Can Köktaş, 1997 yılında Denizli’de doğdum. Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisiyim. Henüz, 6-7 aylıkken ateşli hastalık geçirmiş ve doktorun yaptığı yanlış iğneden dolayı çocuk felci olmuşum. Fizik tedavi sürecinde birçok doktora gittim ancak ayağımda hasar kaldı. Ama hayatıma devam ettim ve tekerlekli sandalye basketboluna başladım bu benim için spordan da öte yaşam tarzım oldu.

Basketbola ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

Basketbola ilgim Erol Kayhan hocamla 2012 yılında tanışmamla başladı. O dönem birkaç kez antremanlara gittim ancak kendimi kötü hissedip devam etmedim. Asıl başlangıcım ise 2015’te yine Erol hocamın isteğiyle oldu. Antremanlara başladım, maçlara çıktım, çok çalışmam gerektiğini biliyordum. İkinci resmî maçımda ilk beşten birisi bendim. O kadar tecrübeli oyuncuların arasından ilk beşe seçilmiştim, bu benim için büyük bir zaferdi. Basketbolda başarılar kazanabileceğime inandım. İki yıldan beri de takım kaptanlığı yapıyorum.

Pamukkale Belediyesi Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı sizler için neyi ifade ediyor?

Pamukkale Belediye Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı benim için yeni hayatımın bir başlangıcıydı. Biz sadece bir takım da değiliz daha çok yakın arkadaşlarız. Ailecek de birbirimizi tanıyoruz. Takım arkadaşlarımızla sadece antrenmanda veya maçta değil normal hayatımızda da görüşüyoruz. Takım arkadaşlarımın hepsi birbirinden iyiler, hepsi beni sever, ben de onları severim. Buradan da hepsine selamlarımı yolluyorum.

Takım olarak başarılı bir çizginiz var. Bu başarınızda Pamukkale Belediyesi Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ve Hüseyin Gürlesin’in rolü nedir?

Evet, başarılı bir çizgimiz var. Bu başarılı çizginin mimarı da Başkanımız Hüseyin Gürlesin. Bu takımın kurulmasında öncülük ettiği için Sayın Başkanıma minnettarım. Takımımızın her sezon olduğu gibi bir hedefi var. Bu sezon da bir üst lige yükselmek için Pamukkale Belediyesi Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol takımını tüm Türkiye’ye tanıtacağız. Belediyemizin ve Sayın Başkanımızın bize vermiş olduğu destekleri de boşa çıkarmayacağız.

Türkiye’de engellilerin spora katılımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunu teşvik etme anlamında neler yapılabilir?

Türkiye’de engelliler sokağa çıkmaktan korkuyor veya aileleri izin vermiyor. Ancak bir spor branşına dâhil olsalar tekrar hayata bağlanıp, sosyal yaşantılarını zenginleştirip yeni insanlarla tanışabilirler. Engelli sporlarının yapıldığını duyurmamız lazım. Geleneksel ve sosyal medyada bizim gibi takımların daha fazla haber olması lazım. Bunu gören engelli kardeşlerim de eminim ki hevesleneceklerdir. Ben çevremdekilerle konuşurken bazen konu açılıyor diyorum ki, ‘ben tekerlekli sandalye basketbol takımı oyuncusuyum.’ Duyanlar, ‘nasıl yani? Öyle bir spor mu var?’ diyorlar.

Gelecek hedefleriniz neler, basketbolda hangi başarılar rüyalarınızı süslüyor?

Pamukkale Belediye Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile de şampiyonluk yaşamak istiyorum. Ama esas hedefim tabi ki Milli Takım formasını giyip o formanın hakkını verebilmek ve dünya şampiyonluğu yaşamak.