Tatil Anlayışımız Değişiyor

Tatil Anlayışımız Değişiyor

Turizm sektörü inovatif bir yapılanmanın eşiğinde… Helal turizm, DNA turizmi, üç boyutlu konukseverlik, uzay turizmi ya da yapay doğa temalı oteller, seyahat ve konaklama anlayışının nasıl farklılaştığını da açıkça gözler önüne seriyor.

Artık çok sevdiğimiz filmlerin setini anımsatan özel platolarda tatil yapabilecek, uzayda olmanın nasıl bir his olduğunu deneyimleyebilecek ya da yapay doğa temalı otellerde yağmur ormanlarının tadını çıkarabileceğiz…

HELAL TURİZMDEN DNA TURİZMİNE

Önümüzdeki dönemde turizm sektöründe en dikkat çekecek trendlerin başında ‘helal seyahat-helal turizm’ geliyor. ‘Helal seyahat-helal turizm’ başlığı, şu an için daha çok otelleri kapsıyor. Müslüman kesimin ihtiyaçlarına hitap eden özel tatil, sosyalleşme ve yeme-içme seçenekleri önümüzdeki yıllarda hızlı bir yükseliş gösterecek. Asya’da bu alanda öne çıkan farklı örnekler bulunuyor. Bangkok merkezli Al Meroz Hotel ve Japonya’daki Syariah Hotel Fusion, bu konuya verilebilecek en başarılı örnekler arasında yer alıyor. Konaklama, catering ve restoran işletmeciliği sektörlerinde faaliyet gösteren marka ve kurumların pazarlama ve iletişim stratejilerini Müslüman kesimin taleplerini de göz önüne alacak şekilde yapılandırması farklı bir avantaj sağlayacak. Dünya genelinde atalarının köklerini bulmak için yapılan DNA testlerine yönelik farkındalık yükseldikçe ve bu alana yönelik bilimsel çalışmalar hızlandıkça geçmişe, köklerimize ve atalarımıza yönelik daha kesin bilgilere ulaşabileceğiz. Genetik miras turizmi ise çok daha hızlı bir şekilde büyüyecek. Seyahat arama motoru Momondo, sosyal medyayı karıştıran bir kampanyaya imza attı. Momondo bu kampanya aracılığıyla müşterilerine atalarının dünyanın hangi noktalarından geldiğini belirlemeleri için DNA testi fırsatı sundu. Çıkan sonuçlara göre ilgili kişileri o destinasyonlara götürme teklifinde bulundu.

3 BOYUTLU KONAKLAMA

Disney yakın zamanda, Star Wars’ın bir parçası olarak 2019 yılında bir Star Wars otelinin açılacağını duyurdu: Orlando, Florida’da Disney’in Hollywood Stüdyoları’nda kurulacak Galaxy’s Edge tema parkı… Walt Disney Park ve Konaklama Yerleri Başkanı Bob Chapek, bu parkı, ‘lüks bir tatil merkezinin günlük maceralarla buluştuğu, daha önce yaşanmamış bir deneysel konsept olarak’ olarak tarif ediyor. Açıklamalara göre otel, iki günlük deneyim süresince konuklarının Star Wars karakterleriyle bir araya gelmelerine, karakterlerin gerçekleştirecekleri görevlerde rol almalarına ve bir uzay aracı kullanmayı öğrenmelerine imkân tanıyacak. Lionsgate’s Films de bu deneysel etkinliğe katılıyor. Şirket, Güney Kore’nin Jeju Adası’nda 2017 yılında açılmış olan eğlence ve dinlence tesisi Jeju Shinhwa World’de bir Lionsgate Film Dünyası açacağını duyurdu. Lionsgate Film Dünyası’nda, 1.3 milyon feet kare boyunca tema parkları, film sahnesi deneyimleme ortamları ve film sahneleriyle tasarlanan alanlar, restoranlar, sahne performansları ve hediyelik eşya dükkanları yer alacak. Ziyaretçiler ise The Hunger Games, The Twilight Saga, Now You See Me ve 2018 yapımı Robin Hood gibi filmlerden oluşan bu dünyayı deneyimleme şansına sahip olacak.

UZAY TURİZMİ VE YAPAY DOĞA TEMALI OTELLER YÜKSELİŞTE

Blue Origin, ay çevresindeki ilk seyahat için yolcuların çoktan sıraya girdiği Elon Musk’ın SpaceX projesi ile rekabet halinde… Tüm bu süreç devam ederken, Suudi Arabistan kralı da Richard Branson’ın Virgin Galactic şirketine ‘yeni nesil insan uzay araçlarını’ yaratma hayalini gerçeğe dönüştürebilmesi için 1 milyar dolarlık yatırım yaptı. Çin’de Hangzhou’da kurulu bir uzay temalı park olan Future Valley, yolcularını dünya yüzeyinin 15 mil yukarısında, uzaya yakın bir deneyim yaşamaları için konforlu bir balon turuna çıkarıyor. Arizona merkezli World View ise Ekim 2017’de benzer bir balonu, başarılı şekilde uygulamaya koyarak yüksek rakımlarda gezi yolculukları yapılmasının muhtemel olduğunu müjdelemişti. Turizm sektöründe dikkat çeken bir diğer uygulama ise içinde yağmur ormanları ya da yapay plajları olan oteller… 2018 yılı içerisinde Dubai’de açılacak olan Rosemont Hotel Residence, 7 bin metrekarelik tropik yağmur ormanlarına ev sahipliği yapacak. Singapur’daki Sentosa adlı yapay plaj ise Endonezya ve Malezya’dan getirtilmiş kumlarla inşa edilmiş. Şangay’ın Songjiang bölgesinde yer alan InterContinental Shimao, şehrin en yüksek tepesinin ayağında terk edilmiş bir taş ocağının çevresinde 430 milyon dolarlık bir yatırımla 5 yıldızlı bir otel inşa ediyor. Bu otelin de kendi yapay gölü ve akvaryumu olacak.