Pamukkale’ye 3 Boyutlu Yaya Geçidi

Pamukkale’ye 3 Boyutlu Yaya Geçidi

Kurulduğu 2014 yılından bu yana ilçede yaşayan vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için birçok önemli projeyi hayata geçiren Pamukkale Belediyesi, eğitim sezonunun başında yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

İlçe genelinde bulunan okullara verdiği destekle dikkat çeken Pamukkale Belediyesi, şimdi de okul önlerindeki yaya geçitlerini daha güvenli hale getirdi. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Fatih Mahallesi’nde yer alan Hacı İbrahim Cin Ortaokulu önündeki yolda “3 boyutlu yaya geçidi” uygulaması başlattı. Sürücüler için optik yanılsama hissi uyandıran 3 boyutlu çizimli yaya geçidi, sürücülere “yolda kasis var” görüntüsü ile araçların yavaşlamasını sağlıyor. 2 Hintli mucit tarafından bulunan “3 boyutlu yaya geçidi” daha çok Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılıyor.

İLKLERE İMZA ATIYORUZ

Pamukkale’yi daha yaşanır bir hale getirmek için gece gündüz demeden çalıştıklarına vurgu yapan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Öğrencilerimizin ve yayalarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz üç boyutlu yaya geçidi uygulaması başlatıldı. Asfalta uygulanan çalışmayla; uzaktan gelen sürücüye yolda kasis varmış gibi bir izlenim veriliyor ve bu nedenle de sürücünün yavaşlaması sağlanıyor. Bu sayede artık çocuklarımız yaya geçidinden daha güvenli bir şekilde geçiyor. Üç boyutlu yaya geçidi uygulamasıyla, öğrenci ve yayalarımızın güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlıyoruz. Uygulamayı ilçe geneline yayarak okul önlerindeki yaya geçitlerini daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Pamukkale ilçesinde uygulanan projelerin birçoğu ülkeye örnek olacak türde. Bu uygulama da örnek olacak çalışmalardan sadece biri. Yeni 3 boyutlu yaya geçitlerimiz hayırlı olsun.” diye konuştu.