Pamukkale Ziyaretçi Sayısında Zirvede!

Pamukkale Ziyaretçi Sayısında Zirvede!

Pamukkale Örenyeri, 2018 yılının ilk sekiz ayında 1 milyon 542 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Örenyeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 78 örenyeri arasından en fazla ziyaret edilen ören yeri oldu.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alarak Türkiye’nin gururu haline gelen Pamukkale Örenyeri, rekor ziyaretçi sayısı ile ülkemiz turizm gelirlerine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. Pamukkale Örenyeri, 2018 yılının ilk sekiz ayında 1 milyon 542 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Örenyeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 78 örenyeri arasından en fazla ziyaret edilen ören yeri oldu. Efes Örenyeri, Pamukkale’nin gerisinde yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, 313 müze ve ören yeri bulunuyor. Bu mekanlardan 125’ücretsiz olarak turistlerce gezilebiliyor. 110 müze ve 78 ören yeri ise ücretli olarak ziyaret ediliyor. Ücretli gezilmesine rağmen büyük bir başarı yakalayan Pamukkale, 1 milyon 201 bin kişinin ziyaretinden, 22 milyon 599 bin 375 lira gelir sağladı. Gelir sıralamasında da örenyerleri arasında Pamukkale Örenyeri ilk sırada yer aldı. Pamukkale’nin ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 9.6 arttı.

İçerisinde Hierapolis antik kentinin de bulunduğu Pamukkale, Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri… Ülkemizin yurt dışı turizm tanıtım faaliyetlerinin hemen hepsinde görselliği ile reklam filmlerini, afişleri süslüyor. Yurtdışında görselliği ile hafızalara kazınan Pamukkale Örenyeri’ne 20’den fazla ülkeden ziyaretçi geliyor. En fazla ilgi gösterenler ise Rusya, Almanya, İngiltere, Çin ve Güney Koreli turistler. Pamukkale ve Denizli’ye turistler inanç turizmi, termal sağlık turizmi ve kültür turizmi için geliyor.

GELİR SIRAMALASINDA DA ÜST SIRALARDA

Kültür ve Turizm Bakanlığının bu yılın sekiz aylık verilerine göre müzeler arasında en fazla ziyaret edilen Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi. Pamukkale Ören yerini, Efes Örenyeri izliyor. Gelir sıralamasında ise birinciliği Ayasofya Müzesi, ikinciliği Topkapı Müzesi, üçüncülüğü Pamukkale Örenyeri, dördüncülüğü Efes Örenyeri alıyor.

PAMUKKALE (HİERAPOLİS) ÖRENYERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale (Hierapolis) Örenyeri’ni şu ifadelerle tanıtıyor: Lycos vadisinin üst platosunda yer alan Hierapolis, antik çağ ticaret yollarının merkezinde stratejik bir alanda kurulmuş bir Helenistik dönem kentidir. Bergama Krallarından II.Eumenes tarafından kurulan kent, Roma İmparatoru Neron dönemindeki (İS. 60) büyük depreme kadar, Helenistik kentleşme ilkelerine bağlı kalarak özgün dokusunu sürdürmüştür. Bu depremden büyük zarar görmüş olan Hierapolis, hippodomik (ızgara) plana göre yeniden inşa edilmiştir. Üst üste yaşadığı bu depremlerden sonra kent, tüm Helenistik niteliğini kaybetmiş, tipik bir Roma kenti görünümünü almıştır. Hierapolis İS 3. yüzyılda altın çağını yaşamış ve İmparatorluk yardımlarından fazlasıyla yararlanması sebebiyle Anadolu’nun en zengin kentlerinden biri haline gelmiştir. Hierapolis, Roma döneminden sonra Bizans döneminde de çok önemli bir merkez olmuştur. Bu önem İS. IV. yüzyıldan itibaren Hıristiyanlık merkezi olması (metropolis), İS. 80 yıllarında, Hz. İsa’nın havarilerinden olan, Aziz Philip’in burada öldürülmesinden kaynaklanmaktadır. Hierapolis İS 7. yüzyıldaki büyük deprem sonucunda tahrip olmuş ve kent kimliğini kaybetmiştir. Gecekonduların egemen olduğu kent, tarımsal kimlik kazanmış ve İS 12. yüzyılda küçük bir kasaba haline gelmiştir. İS13. yüzyılda Selçukluların egemenliğine geçen kent, İS 14. yüzyıldaki depremden sonra tamamen terk edilmiştir.

ŞİFALI SULARIN KENTİ

Antikçağ’dan beri şifalı suları ile tanınan ve o zaman da günümüzdeki gibi şifa bulmak isteyen ziyaretçilerini ağırlayan Pamukkale Örenyeri’nde (Hierapolis) birçok hamam yapısı bulunur. Örenyerinde en çok ilgi çeken yapılar; 9.500 kişilik tiyatro, Antikçağ’ın en büyük nympheum’larından biri, Apollon Tapınağı ve  nekropol alanıdır. Hierapolis, 1988’de Pamukkale ile beraber UNESCO Dünya Mirası Listesine girerek korumaya alınmıştır.