Pamuk Çubuklarla Kulağınız Derinden Temizleyemezsiniz

Pamuk Çubuklarla Kulağınız Derinden Temizleyemezsiniz

Her banyodan sonra kulağımızdaki ıslaklığı, nemliliği almak, kulağımızı temizlemek isteriz. Ancak uzmanlar uyarıyor: Kulak çubuklarını kulağınızdan derine sokmak daha tehlikeli sorunlara, enfeksiyonlara hatta işitme kayıplarına yol açabilir.

Özellikle bu günlerde soğuk havalarla birlikte kulak ağrısı şikayetleri de artıyor. Uzmanlara göre özellikle kulak kepçesinin de soğuktan etkilenmesi çok sık oluyor ve kıkırdak dokudan oluştuğundan dolayı, donma olayları sonucunda kıkırdak dokunun kalıcı hasarı söz konusu olmaktadır. Kulakların bir bere yardımı ile kapatılması, kayak tatillerinde kulak kepçesinin korunması gerekli.

KULAĞINIZI HERHANGİ BİR CİSİMLE KAŞIMAYIN

İnsanların kulağını temizlemek için pamuk çubuklardan yararlandıklarını anlatan Acıbadem Bakırköy Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Engin Çakmakçı, oluşabilecek tehlikeleri ve nasıl davranılması gerektiğini şöyle anlatıyor:

KULAK KENDİSİNİ TEMİZLİYOR

“Dış kulak yolu, kulak kepçesi ile kulak zarı arasında kalan kısımdır. 1/3’ü kemik, 2/3’ü kıkırdak olan bu kanal ince bir deri katmanı ile kaplıdır. Dış kulak yolunun hemen girişinde serümen bez denen yağ bezeleri bulunur. Bunların görevi kulak yolu girişindeki kıllarla birlikte cilt üzerinde ince bir mum tabaka gibi kaplayıp dış ortamdan gelecek yabancı maddelere karşı korumak üzere bir bariyer oluşturmaktır. Bu serümen bezlerinin salgısına ek olarak kulak zarı ve kulak yolunun dökülen deri kısımları katılır. Biriken bu salgı doğal yollarla dış kulak yolundan atılır. Yani dış kulak yolunun kendisine ait bir temizleme mekanizması vardır. Kulak yolu dar olan ya da kıvrıntısı derin olanlarda ise birikip tıkaç haline gelebilir.”

KULAKTA İLTİHABİ AKINTIYA DİKKAT

“Kulak salgısı yani serümen, kahve renginden sarı renge kadar geniş bir renk yelpazesinde olabilir. Bunun önemi yoktur. Ancak iltihabı akıntıdan ayırt edilmelidir.

Her banyodan sonra kulağımızdaki ıslaklığı, nemliliği almak, taşan kulan kirini temizlemek ve kendimizi iyi hissetmek isteriz. Ancak kulak tıkacı oluşturan kirleri bu çubuklarla temizleyemezsiniz unutmayınız. Dikkat edilmediği taktirde kulak yolunda ve kulak zarında yaralanmalara, enfeksiyonlara ve işitme kayıplarına kadar giden sorunlar ortaya çıkabilir.”

KULAK ÇUBUKLARINI NASIL KULLANMALISINIZ

“Bu nedenle kulak çubuklarını;

  • Kulağınızı kaşımak için kullanmayınız.
  • Pamuk mesafesinden daha derine kulak içerisine sokmayınız.
  • Sert hareketlerle kurulamaya temizlemeye kalkışmayın, yumuşak hareketlerle yapınız.
  • Çocukların eline vermeyiniz. Gerekmesi halinde bebeklerde onlar için özel üretilmiş olanları kullanınız. Daha büyük çocuklarda işlemi siz yapınız.
  • Bir kulağınızda kullandığınız tarafı diğerine kullanmayınız. Hep tek taraflı kullanınız.”

SOĞUKTA KULAĞI KAPATAN BERE TAKIN

SOĞUK HAVA DİREKT KULAK İÇİNE GİREREK BASINÇ YAPARAK KULAKLARI AĞRITIR

Acıbadem Bakırköy Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Yeliz Kantürk, soğuk havaların başlamasıyla beraber kulak ağrısı şikayetlerinin de arttığına dikkat çekiyor. Kantürk, şu uyarılarda bulunuyor:

KULAK KEPÇESİNİ KORUYUN

“Soğuk havaların başlaması ile beraber kulak ağrısı şikayetleri de toplumda oldukça arttı. Soğuk havanın direkt kulak içine girmesi başınç hissi oluşturup kulak zarına baskı yaparak kulak ağrısına neden olmaktadır. Özellikle kulak kepçesinin de soğuktan etkilenmesi çok sık görülmekte, kıkırdak dokudan oluştuğundan ötürü donma olayları sonucunda kıkırdak dokunun kalıcı hasarı söz konusu olabilmektedir. Kulakların bir bere yardımı ile kapatılması, kayak tatillerinde kulak kepçesinin korunması gereklidir.”

BURNUNUZ AKIYORSA KULAĞINIZ DA ETKİLENİR

“Soğuk havalar aynı zamanda hastalıklara meyil yaratır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yoğunlaştığı bu dönemlerde uzayan burun enfeksiyonları kulak enfeksiyonlarına yol açar.  Çocukların burun akıntıları koyulaşıp kulak ağrısı, tıkanıklık, işitme azlığı gibi şikayetler başladığında mutlaka uzmana muayene ettirilmesi ve ilaç tedavisine başlanması gerekir. Çocuklar şikayetlerin tam olarak ifade edemediklerinde, bu dönemde kulak kepçesi ile oynama, ağlama, huzursuzluk, kulağı oğuşturma sık rastlanan belirtilerdir.”

KULAK ENFEKSİYONU MUTLAKA TEDAVİ EDİLMELİ

“Kulak enfeksiyonları tedavi edilmediği taktirde kulak zarı deliklerine, kalıcı veya geçici  işitme kayıplarına, bu süre içerisinde çocuğun duymasının azalması ile eğitim hayatında , konuşmayı öğrenmede geriliklere neden olmaktadır.

Çocukların kulak enfeksiyonlarının mutlaka tedavi ettirilmesi, gereğinde antibiyotik kullanılması, soğuk havalarda kulakların ve kulak kepçesinin korunması gereklidir. Sıcak uygulama, ilaçlar ve damlalar ağrıları hafifletir çocuğun rahatlamasını sağlar.”