Karşı Konulmaz Lezzet: Denizli Kebabı

Karşı Konulmaz Lezzet: Denizli Kebabı

Kuzunun en güzel yerinden, odun ateşinde yavaş yavaş pişen Denizli Kebabı, yanında el yapımı ayranı ve kendine has yeme şekliyle gelenlere eşsiz bir lezzet şöleni sunuyor.

Bir kebap cenneti olan ülkemizin bu alanda öne çıkan birçok şehri vardır. Kebabın on yıllara belki de yüzyıllara dayanan lezzet serüveni, damaklarda bıraktığı unutulmaz tatla devam eder.

Kebap denilince akla önce Doğu veya Güneydoğu İllerimiz gelse de Batıya doğru ilerlediğimiz zaman bir Ege lezzeti çıkıyor karşımıza: Denizli Kebabı… Ege’nin zeytinyağlıları arasında, müthiş lezzetiyle kendine yer bulan Denizli Kebabı, akıllardan çıkmayan lezzetler arasına girmeyi başarmış, gurme damakların vazgeçilmezi olmuştur.

Denizlili usta kebapçılarının sabahın erken saatlerinde fırına odunları atmalarıyla başlar Denizli Kebabının hazırlanma aşaması…

Ateş tuğlalı fırın iyice kızdıktan sonra, odunlar fırından alınır ve etler fırının içine kancalarla asılır. Koyun veya kuzu etinin ön kolundan yapılır bu kebap. Asılan etlerin altına da eriyen yağları biriktirmek için bir tür tepsi konur.

Kebabın yanında verilen tırnak pideleri, yağların biriktiği tepsiye banılır ve usulca yağı sızdırılarak kebabın üzerine kapatılır. Ancak, Denizli Kebabının hikayesi burada bitmez.

Bakır kaplarda servis edilen kebabın yanında büyük doğranmış soğanlar ikram edilir. Genelde kebap salonuna ilk kez gidenler masaya gelmeyen çatal-bıçağı beklerler, kebabı daha fazla soğutmadan yemek isteyerek garsona “Çatal alabilir miyiz?” diye seslenirler ancak çatal bekleyen bu kişilerin alacağı cevap “Çatal bıçak yok” olacaktır.

Evet Denizli’de kebapçılarda çatal bıçak yoktur çünkü Denizli Kebabı elle yenir. Kebabın ustaları, “Usulü böyledir” derler. Kebabı pidenin arasına alarak elle yemek lezzeti iki katına çıkarır. Kebabın lezzetine sonuna kadar varmak için yağlanmaktan korkulmaz ne var ki her kebap salonunda ellerinizi yıkayabileceğiniz bir alan ve bolca sabun bulunur.

Şehir lezzetlerini tadarken; o lezzetle birlikte şehrin kültürüyle özdeşlemek o toprağın ruhunu anlamak havasını solumak önemlidir.

Denizli ruhunun en iyi hissedileceği yerde yenilecek Denizli Kebabı hem damağa hem ruha iyi gelecektir…