Google Yalan Habere Savaş Açıyor!

Google Yalan Habere Savaş Açıyor!

Google, yalan habere savaş açtı. Teknoloji devi şirket, yalan haberi engelleyebilmek amacıyla gelecek 3 yıl için 300 milyon dolarlık bir kaynak ayırdı.

İnternet demek bir anlamda Google demek. Ancak teknoloji devi şirket son zamanlarda tıpkı Facebook ve Twitter gibi yanlış bilginin yayılması konusundaki rolü nedeniyle suçlanıyor.

Suçlamalara karşı harekete geçen Google, yalan haber ile mücadelesini sıkılaştırmak için yeni adımlar atmaya ve daha fazla maddi kaynak ayırmaya hazırlanıyor.

Google News Initiative (Google Haber Girişimi) adında yeni bir programı hayata geçiren Google, gazetecilik için iş modellerinde yaşanan şiddetli değişime dikkat çekti. Teknolojinin hızlı değişiminin tüm kurumları tempoya uymaya zorladığını belirten şirket, haber endüstrisini de bu dönüşümün parçaları arasında saydı.

Google Haber Girişimi, faaliyetlerini üç ana hedef çerçevesinde yürütecek. Bu hedefler şu şekilde sıralanıyor: Gazeteciliğin kalitesini artırmak ve güçlendirmek, sürdürülebilir büyüme sağlayabilmek adına gazetecilik için iş modelleri geliştirmek ve teknolojik inovasyon ile basın yayın kuruluşlarını desteklemek.

Harvard ve Stanford Üniversitesi ile İşbirliği

Google söz konusu hedeflerden ilkine ulaşmak adına “Disinfo Lab” isimli bir platform oluşturdu. Disinfo Lab, son dakika gelişmelerinde ve seçimlerde yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için çalışıyor. Harvard Üniversitesi bünyesindeki First Draft projesine de dahil olan Google, bu kapsamda Stanford Üniversitesi’ne bağlı Poynter Enstitüsü’yle de işbirliği yapıyor.

Google ayrıca, bu doğrultuda Local Media Association’ın gençler arasında dijital okuryazarlığı artırmak adına başlatılan MediaWise isimli projesine de destek veriyor. Kendi algoritmaları konusunda da iyileştirmeye giden Google, özellikle flaş haberler konusunda daha güvenilir kaynakları öne çıkaracak.

Google, “Subscribe with Google” adını verdiği yeni bir servisle de medya kuruluşlarına abone olma sürecini sadeleştirecek. Ayrıca bir otomatik öğrenme modeli geliştiren şirket, yayıncılara yayınlarına abone olmak isteyen ziyaretçilerin tespiti konusunda yardımcı olacak.

Bunlara ilaveten yeni bir panel oluşturan internet devi, haber kuruluşlarının mevcut ve hedef kitlelerini daha iyi tanımalarına katkı sağlayacak. “Outline” adını taşıyan açık kaynaklı araç ise yayın organlarının kendi VPN sunucularını oluşturmalarına yardımcı olacak.

Yalan Habere Karşı 3 yılda 300 Milyon Dolar Harcanacak

Google yalan haber ile mücadele adına attığı bu devasa adımlar için gelecek 3 yıl için 300 milyon dolarlık bir kaynak ayırdı. Bu konuda bir de açıklama yapan Google, haberin ve kaliteli gazeteciliğin kendileri adına öncelikli konulardan biri olduğunun altını çizdi. Açıklamasında ortak çalışmanın önemine dikkat çeken Google, daha güçlü bir gazetecilik için haber kuruluşlarıyla birlikte çalışmayı sürdüreceklerini duyurdu.