Giyilebilir Teknolojide Son Nokta

Giyilebilir Teknolojide Son Nokta

Eğer görme engelliyseniz, akıllı ayakkabınıza vereceğiniz koordinatlarla istediğiniz yere herhangi birinin yardımını almadan gidebilme şansına sahipsiniz. Epilepsi rahatsızlığınız varsa krizin ne zaman geleceğini size bildiren akıllı saatiniz aracılığıyla önceden önlem alabilmek elinizde… Saatlerce ayakta kalmayı gerektiren bir iş yapıyorsanız, bacaklarınıza taktığınız mekatronik bir cihazla, ayaktayken bile oturuyor olmanın verdiği rahatlıkla çalışma fırsatınız olabilir.

Evlilik terapisti gibi akıllı saatlere hazır mısınız?

Giyilebilir teknolojiler artık yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor. Bu konuya verilebilecek en ilginç örneklerden biri de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma… Üniversitede araştırma yapan özel bir ekip, çiftler arasındaki geçimsizliği ortadan kaldırmak ya da henüz oluşmadan önlemek için teknolojiden yardım alarak farklı bir çalışma yürüttü. Çalışmanın amacı ise anlaşmazlıkların oluşmasına neden olan kritik sinyalleri tespit ederek erken uyarı sistemi oluşturmaktı. Araştırma ekibinden Theodora Chaspari, bu konuda yapılan farklı gözlemler sonucunda, bireylerin çıplak gözle fark edilemeyecek biyolojik sinyaller gönderdiğini ve bunların giyilebilir teknolojiler sayesinde yakalanabildiğini belirtiyor. Vücut ısısı, nabız, ter gibi değerler ses kayıtlarındaki içerik ve konuşmanın yoğunluğuyla birleştirildi. Sonuçlar, araştırma ekibinin yarattığı bir yapay zekayla öğrenim aracında değerlendirilerek analiz edildi ve çiftler arasındaki anlaşmazlıkların yüzde 86 isabet oranıyla belirlendiği görüldü. Ekibin bir sonraki hedefi büyük fakat veriler oldukça umut vaat ediyor. Yapay zeka algoritmasını, psikolojik ve diyalog okuma yapacak şekilde programlamak ve anlaşmazlığı oluşmadan 5 dakika önce tahmin etmesini sağlamak. Düşünsenize, yakın gelecekte evlilik terapistine gitmek yerine kolunuzdaki akıllı saatler, evlilik terapistlerine dönüşecek. Herhangi bir gerginlik esnasında, pişman olacağınız sözler söylemenizin önüne geçerek evlilikleri kurtaracak.

Bireysel ve kamusal güvenlik adım adım dönüşüyor

New York Polis Teşkilatı, pilot olarak denediği bir projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Teşkilat, bugüne kadar 54 kamera ile test ettiği ürünü tüm teşkilata yaymayı hedefliyor. Vievu marka giyilebilir göğüs kameraları sayesinde polisler hem kendi güvenliklerini koruyacak hem de yaşanan olaylarda kanıt niteliği taşıyacak bir mekanizma kurulmuş olacak. New York’ta faaliyet gösteren 34 bin polisin, 2019 yılının sonuna kadar bu kameralarla donatılması bekleniyor.

Kamusal güvenliğin yanı sıra kendimizi bireysel olarak güvende hissetmemizi sağlayan giyilebilir teknolojiler de mevcut. Tom Agapiades tarafından geliştirilen Kingii, özellikle su sporları ile ilgilenenler ya da yüzmeyi bilmeyenler için tasarlanan dünyanın en küçük şişebilen cankurtaran destek cihazı… Bir bileklikten farkı olmayan ve altı yaşından büyük herkesin bileğine uygun olarak tasarlanan Kingii’nin yapısında bir adet mini balon ve sualtında balonun şişmesini sağlayan değiştirilebilir karbondioksit tüpü bulunuyor. Kullanıcı ihtiyaç duyduğunda bilekliğin üzerindeki kolu çekiyor ve tüpün içindeki karbondioksit gazı hızla balonun içine dolarak balonu şişiriyor ve olası bir boğulma tehlikesinin önüne geçiyor.