“Engelleri Sporla Aşabiliriz”

“Engelleri Sporla Aşabiliriz”

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in göreve başladıktan sonra ilk icraatları arasında yer alan Pamukkale Belediye Spor Kulübü’nün ilk aktif branşı Tekerlekli Sandalye Basketbol oldu. Takım çalışmalarını 2015 yılından beri aralıksız sürdürüyor.

Başkan Gürlesin’in kentte bulunan bedensel engellilerin spor yapmasına imkân sağlamak amacıyla temellerini attığı takım, ilk sezonunda Bölgesel A Ligi’nde yer aldı. Pamukkale Belediye Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, 2016-2017 sezonunda başarılı bir performans gösterirken bu sezon hedefini ilk 3 takım arasında yer almak olarak belirledi.

Bu başarıda önemli paylardan birine sahip olan Pamukkale Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının genç sorumlusu Çağdaş Yavuz ile takımın mevcut durumunu ve hedeflerini konuştuk.

Pamukkale Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı hangi amaçla kuruldu?

Takımımız 3. sezonunu yaşıyor. Bu sene önceki yılların da tecrübelerini harmanlayarak hedefimizi ilk 3 olarak belirledik. Ancak bununla birlikte en önemli hedeflerimizden biri de engelli kardeşimizin daha çok toplum hayatının içerisine sokulması ve bu insanların kendilerini dışlanmış hissetmemeleri.

Pamukkale Belediye Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı kentte yaşayan engelliler için neyi ifade ediyor?

Biz aslında engellilerin farkına varılması için çabalıyoruz. Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin çok önemli bir karar alarak, Türkiye’ye de örnek olacak şekilde tekerlekli sandalye basketbol takımını kurdu. Bu takım kentte yaşayan engellilerin kendilerini ifade edebilme imkanı bulabileceği bir araç haline geldi.

Peki sizi tanıyabilir miyiz biraz?

1995 yılında Adana’da dünyaya geldim. Pamukkale Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunuyum. Pamukkale Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın sorumluluğunu üstlendim. İşimi severek yapıyorum. Engelli kardeşlerimizin sporla tanıştıktan sonra hayatlarındaki değişimi görmek beni çok mutlu ediyor.

Antrenörlük fikri nasıl gelişti? Göreve gelirken hedefleriniz nelerdi?

Öncelikle takımımızın kuruluş amacı kentte bulunan engellilerin toplum tarafından fark edilmesi. Başkanımız Hüseyin Gürlesin, ilçemizde yer alan engellilerimizin spor yapmasına imkan sağlamak amacıyla bu branşı aktif hale getirdi. Bizim amacımız da engelliler konusunda farkındalık oluşturmaktı.

Maçlarımızı izlemeye gelenlerin engellileri fark etmesi bizim için önemli. Engelli olanların da bizim sporcularımızı izleyerek spor yapmak için hiçbir engelin olmadığını görmelerini istiyoruz. Bu amacımıza her geçen gün ulaşmış durumdayız. Takımımız sayesinde sadece engellilerin değil, herhangi bir engele sahip olmayan bir çok kişinin de hayatı değişiyor.

Takımınızdaki oyuncular kimler? Aralarında milli sporcular var mı?

Bizim takımımız 3 senedir bir arada. Kadromuzda toplam 12 sporcu yer alıyor. Disiplinli bir takımız, sezon başı çalışmalarımız yaklaşık 2,5 ay sürüyor. Takımımızda bir çok milli sporcu da bulunuyor.

3 sezon önce basketbola bu takımda başlayan Meryem Tan, kısa sürede gelişim göstererek adını milli takımlara yazdırdı. Yine genç sporculardan Yusuf Emre Bal ve Doğan Can Köktaş da milli takım yöneticilerinin dikkatini çekmeyi başardı. Filistinli oyuncumuz Fadi Aldeeb’de ülkesinin milli takımında forma giymiş bir oyuncu. Yeni dönemlerde milli takıma daha çok oyuncu göndermek hedeflerimiz arasında.

Bu sezon çok daha iyi sonuçlara imza atacağız. Bu takımda yer alan insanların hepsi özel insanlar. Biz haftada 3 gün yapılan antrenmanlarda onların sporcu olduklarını hissetmeleri için elimizden geleni yapıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu takımı oluşturduğu ve engellilere büyük destek verdiği için Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin’e teşekkür ederim. Tüm Denizli halkını da maçlarımızı izleyip takıma destek vermeye davet ediyorum.