Elektrikli ve Hibrid Araçlara Talep Artıyor

Elektrikli ve Hibrid Araçlara Talep Artıyor

Türkiye’nin hibrid ve elektrikli otomobil pazarı her yıl büyümeye devam ediyor.

Otomotiv dünyasında hibrid ve elektrikli otomobillere yönelişe Türkiye piyasası da ayak uydurdu. Ülkemizde satılan elektrikli ve hibrid araçların sayısı her yıl artış gösteriyor.

Bu yılın ocak-haziran aylarında gerçekleşen 2 bin 361 adetlik otomobil satışlarının 98 adetlik bölümünü %100 elektrikli modeller oluştururken, hibrid motor seçeneğine sahip modellerin satış adeti 2 bin 263 olarak gerçekleşti.

HİBRİDDE PAZAR LİDERİ TOYOTA C-HR

Türkiye hibrid otomobil pazarı her yıl katlanarak artan bir oranda büyümeye devam ediyor. 2018 yılının ilk 6 ayında en çok ilgi gören araç modeli önceki yıl da olduğu gibi Toyota C-HR oldu. İlk 6 ayda 1568 adet Toyota C-HR hibrid otomobil satıldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bin 203 adetlik bir satış rakamı gerçekleşmişti. Sıralamanın 2. ve 3. sırasında ise yine Toyota’nın diğer hibrid modelleri Auris ve RAV4 yer aldı.

Toyota’nın B segmentindeki tek modeli olan Yaris hibrid ise kan kaybetmeye devam ediyor. 2016 yılının ilk 6 ayında 269 adetlik rakama ulaşan Yaris hibrid, bu yıl 71 adet gibi bir rakama gerilemiş durumda. Yaris hibrid buna rağmen ikinci el pazarında en çok talep gören giriş seviyesindeki hatcback model olarak göz dolduruyor. 2017 yılında pazara adım atan Hyundai Ioniq ve Kia Niro hibrid ise toplam 236 adet ile listeye dahil oldu. Hyundai Ioniq Hibrid, bu yıl Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından Türkiye’de Yılın Otomobili seçilmişti.

JAGUAR I-PACE HEYECAN UYANDIRDI

Elektrikli modeller tarafında ise pazara yeni giren Jaguar I-PACE büyük bir heyecan yaratmış durumda. Üstün teknolojisi ile SUV segmentinin ilk ve tek oyuncusu olan I-Pace beklenenin üstünde ön talep aldı. 480 km menzili, 0’dan 100 km’ye hızlanması ise 4,8 sn olan I-Pace 88 bin Avro’dan başlayan fiyatı ile temmuz ayı itibariyle yeni sahiplerine teslim edilmeye başlanacak.