Dünyanın Gözünün Üzerinde Olduğu Türk Doktor: Mehmet Öz

Dünyanın Gözünün Üzerinde Olduğu Türk Doktor: Mehmet Öz

Televizyon programları izlenme rekorları kıran ve sağlıklı yaşam tüyoları ile milyonları yönlendiren Türk Doktor Mehmet Öz, Güney Amerika’dan İskandinavya’ya kadar dünyada 80 ülkede tanınıyor.

Onunla her zaman gurur duyduk. 18 yaşına kadar Türkiye’de yaşayan Mehmet Öz, Türk yanının ağır bastığını söylüyor ve senede bir kez mutlaka Türkiye’ye geliyor. Columbia Üniversitesi’nde Başkan Yardımcısı ve Cerrahi Profesörü olarak görev yapan Mehmet Öz yaptığı program ile hem çok seviliyor hem de çok güvenilir bir isim olarak anılıyor. Ünlü doktora televizyon programını, yaşam kurallarını ve alışkanlıklarını sorduk.

Ailenizde Türk gelenekleri var mı?

Günümüz ne kadar yoğun olursa olsun akşam yemeğinde masaya ailece oturmaya zaman buluruz. Aile yemekleri eşim Lisa’nın oldukça ciddiye aldığı bir Türk geleneğidir. Akşam yemeği sunmak Öz hanesinde bir aile etkinliğidir. Lisa, Türk mutfağındakine benzer otlar ve baharatlarla süslenmiş sağlıklı ve lezzetli yemekler yapar ve soframızı çocuklarımızın yardımıyla kurarız.

Sabahları spor yapar mısınız?

Sabahları altı çeyrek civarı kalkarım. Yaklaşık yedi dakika süren sabah yoga esneme egzersizleri yaparım. Yedi dakika olmasının bir nedeni var çünkü kendinize sabahları yedi dakikasını ayıramayacak kadar hayatınızın kontrolünün sizde olmadığını kabul ettirmeniz zordur.

Yaşam kurallarınızda neler var?

Katı olduğum konu dakik olmaktır. Eğer geç kalmışsanız kontrolden çıkarsınız ve kontrol odağını korumak bence olabildiğince sağlıklı yaşamlar sürmemizin en önemli noktalarındandır. Sabah 6’ya kadar yaklaşık yedi buçuk saat uyku alabilmek için gece 10:30 civarı yatağa girerim.

Türkiye’deki en büyük sağlık sorunları neler?

Türkiye’de kadınlar için en büyük üç sağlık sorunu; kilo alımı, hareketsizlik ve stres… Tam tahıllı gıdaları tüketmek kilo kaybına yardımcı olacaktır. Stresle baş etmenin en iyi yollarından birisi de kendinize, oturup düşüncelerinizi toplamak için gereken 5 dakika süreyi ayırmaya değer olduğunuzu fark etmenizdir.

Siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz, Amerikalı mı, Türk mü?

Türk tarafım bir hayli baskın. Bunu gururla taşıyorum. Yeniköy’de büyüdüm, ailemin evine gelip, Boğaz’a baktığımda her seferinde hayran kalıyorum. New York’a döndüğümde en çok o manzarayı özlüyorum. Amerika’daki evimizin seçimini bile ona göre yaptık. Hudson Nehri’nin hemen kıyısında, şehri görüyor. Bir parça da olsa Boğaz’ı hatırlatsın diye taşındım oraya. Aynı olmamakla birlikte, andırıyor.

Siz nasıl bir babasınız?

Çok saygılı bir babayım. Ve onlardan beklentilerim çok fazla. Bence iyi bir baba olmanın altın kuralı, çocuklara onları çok sevdiğini hissettirmek. Bazı babalar çok sever ama hissettirmez. Ben hissettiriyorum.

Programınız nasıl bu kadar başarılı oldu sizce?

Seyircilerin sağlığa merakı, benim yolumu açtı. Kendi hırsımla yürüyen bir başarı değil bu.

Sizi ilk defa programına çıkaran Oprah Winfrey oldu, nasıl tanıştınız?

Bir arkadaşımın arkadaşıydı. Tanıştığımızda uzun uzun sohbet ettik sonra beni programına davet etti. O ilk program çok beğenildi ve 94 kez onun konuğu oldum.

Oprah’ın yolundan mı gidiyorsunuz?

Tabii ki. O ne yapıyorsa aynısını yapıyorum. Sadece sağlık çerçevesinden ele aldım. Ama format aynı.

Programınıza çıkmayı kabul eden ilk ünlü kimdi?

Charlie Sheen’di.

Doktor olmaya ne zaman karar verdiniz?

Bu kararı nasıl verdiğimi çok iyi hatırlıyorum. 7-8 yaşlarındayken babamla dondurmacının önünde sırada beklerken benden aşağı yukarı üç yaş büyük bir çocuk önümüzde duruyordu. Babam o çocuğa büyüdüğünde ne olmak istediğini sordu. Çocuk bilmediğini söyledi. Çocuk dondurmasını alıp gittiğinde babam bana dönüp “sana ne olmak istediğini sorduğumda neyi seçtiğin hiç önemli değil, ama her zaman verebilecek bir cevabın olmalı… Hayatın boyunca fikirlerin değişebilir ama her zaman bir hedefin olmalı…” Ben de onun gibi bir doktor olmak istediğimi düşündüm.

Kilo vermek isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Yapılan son bir araştırma, su içeren yiyecekleri tüketen kadınların ilk altı ayda düşük yaş diyeti uygulayan kadınlardan yüzde 33 daha çok kilo verdiğini gösterdi. Hem su açısından zengin hem de besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edin. Kavun gibi meyveler ve kereviz, yeşil marul gibi sebzeler bol miktarda su ve vitamin içerir. Düşük sodyumlu et suyundan yapılan çorbalar da iyi bir seçenek olabilir. Bol su içeren besinleri tüketerek aslında hem daha çok yiyecek tüketmiş hem de aynı zamanda kaloriyi azaltmış olursunuz.

Sabah saatlerinde kalp ve damarların daha hassas olduğu, örneğin yataktan ani kalkışların bile kalp damarlarını zorladığı belirtiliyor, bu konuda ne söylersiniz?
Kan hücreleriniz duruş pozisyonunuza göre değişmese de çok ani kalkışlarda, kan basıncınızda bir düşme deneyimleyebilirsiniz. Çok minik bir baş dönmesi de normaldir. Ancak ayağa kalktığınızda, kendinizi hasta ve bayılacak gibi hissediyorsanız, bu durum daha büyük bir sağlık probleminin habercisi olabilir ve mutlaka doktora gözükmenizde bir fayda var.