Ahlat Ağacı

Ahlat Ağacı

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Akın Aksu

Oyuncular: Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin, Tamer Levent, Öner Erkan, Akın Aksu

Yapımcılar: Zeynep Özbatur Atakan, Alexandre Mallet-Guy

Vizyon tarihi: 1 Haziran 2018-Türkiye

Süre: 188 dakika

COĞRAFYA KADERİNDİR

Nuri Bilge Ceylan sekizinci uzun metrajlı filmi “Ahlat Ağacı”nda bir düşünür olarak izleyicisinin karşısına çıkıyor. Onun için filmle düşünen, tartışan, araştıran bir yönetmen diyebiliriz.

Nuri Bilge Ceylan filmlerinde düşünceler arası keskin ve kalın çizgilere rastlamak mümkün değil; iyiyle kötü, çirkinle güzel, doğruyla yanlış bütün boyutlarıyla ele alındıktan sonra son kararın insana bırakılmadığı bir eğilim göze çarpar.

Nuri Bilge Ceylan düşünme biçimine ve serüvenine izleyicisini dâhil etmek ister gibidir. O yüzden izleyici fazlasıyla düşüncelere dalar, “Ahlat Ağacı”nı izlerken ve izledikten sonra. İzledikten sonrayı özellikle belirtiyorum, çünkü “Ahlat Ağacı” izlenip biten bir film değildir. İzleyiciyle birlikte hayata karışmaktadır o. İzleyicinin zihninde yeniden yeniden çevrilmektedir. Karakter, diyalog, görüntü ve sesler farklı durum ve zamanlarda hatırlanmaktadır. “Ahlat Ağacı” bu yönüyle etkileyiciliğini izlenmesi ile; seyircinin güncel hayatına yayılır. İzleyici, özellikle zengin çağrışımlarından dolayı “Ahlat Ağacı”nda kendini, toplumunu, ailesini ve ülkesini bulur.

“Ahlat Ağacı” siyasi, tarihsel, ekonomik, sosyolojik ve felsefi açılardan yorumlanacak derinlikte. Filmde geçen uzun tirat ve diyaloglar bile sıkıcı değil. Senaryo yazarları ortaya muntazam bir çalışma koymuş. Bu akıcılıkta, isabetli oluşturulmuş oyuncu kadrosunun ve oyuncuların gösterdiği üstün performansın etkisi büyük. “Ahlat Ağacı”ndan her tür izleyici kitlesi kendine göre anlam ve sinematografik tatlar çıkarabilir.