Acının En Güzel Hali: Biber Tatarı

Acının En Güzel Hali: Biber Tatarı

16. yüzyılda Anadolu topraklarına getirilen biber, damaklarda bıraktığı tadıyla sofralarımızdaki yerini almaya başlamıştır. Zaman içerisinde acısıyla tatlısıyla, sivrisiyle dolmalığıyla hatta turşusuyla Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri haline gelmiştir.

Birçok kentte yöre halklarının damak tadına göre şekillenmiş olan biberin her türlü tarifine denk gelmek mümkündür. Bunların arasında ilk sırayı; adını bile anarken mis gibi kokusu burunlara gelen biber kızartması alır. Herkesin bildiği biber kızartması Denizli yöremizde farklı bir isim ve lezzetle karşımıza çıkar. Özel Kale biberiyle hazırlanan bu enfes kızartma, ‘biber tatarı’ ismiyle bilinir.

Daha etli ve dolgun yapısıyla diğer biber türlerinden ayrılan Kale biberi, özgün lezzetiyle daha ilk tadımda farkını ortaya koyar. Biber tatarı yöre insanının çok sevdiği ve Denizli’ye gelen misafirlerine özenle hazırlayıp ikram ettiği önemli yöresel tatlarından biridir. Denizli’ye yolu düşenler, eğer şanslılarsa, bu lezzeti odun ateşinde pişmiş haliyle tatma imkânı bulduklarında, biber tatarını unutulmaz lezzetler listesine hiç düşünmeden alırlar.

Bu lezzetli yemeği diğerlerinden ayıran bir diğer özelliği de üzeri için kullanılan yoğurdun yine her yerde bilinmeyen farklı tadı ve kıvamıyla Denizli yöresine özgü kese yoğurdu olmasıdır. Biberi, zeytinyağı ve yoğurduyla ayrı ayrı çok sevilen lezzetleri birleştiren biber tatarı, son haliyle damak tadına düşkün olanlardan tam puan almayı sonuna kadar hak ediyor.

Malzemeler

  • Kurutulmuş Kale biberi 
  • Sarımsak
  • Yoğurt
  • Zeytinyağı
  • Tuz

Hazırlanışı 

Kurutulmuş Kale biberleri haşlanır ve suyu süzülür. Suyu süzülen biberlerin çekirdekleri çıkartılarak kızartmaya hazır hale getirilir. Biberler zeytinyağında, tuzu atılarak, çok hafif kızartıldıktan sonra tepsiye alınır ve hazırlanan bol sarımsaklı kese yoğurdu biberlerin üzerine dökülür. Son olarak da biberlerin kızartıldığı yağdan birkaç yemek kaşığı alınarak yoğurdun üzerine gezdirilir ve biber tatarı sunuma hazır hale getirilir.