10 Adımda Kalp Sağlığınızı Koruyun

10 Adımda Kalp Sağlığınızı Koruyun

Türkiye’de her yıl kalp hastalığı nedeni ile 200 bin insan yaşamını kaybediyor. Türkiye, kalp krizinden ölümlerde ise Avrupa’da ilk sırada yer alıyor.  Uzmanlar, 2020 yılında 400 bin kişinin kalp rahatsızlıkları nedeniyle hayatını kaybedeceğine dikkat çekiyor.

Ancak önlem alarak kalp sağlığımızı korumak mümkün. İşte kalp sağlığınızı korumanın 10 etkin yolu:

Kalp  damar hastalıkları, batı ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de en yaygın ölüm nedenlerinden biri. Kalp sağlığını korumanın yolu ise tedbir almaktan geçiyor. Dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stres, sigara ve alkolden uzak durmak bu önlemlerin en başında geliyor. Ankara Koru Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Aytun Çanga kalp sağlığını korumanın 10 etkin yolunu anlatıyor.

1-Egzersiz yapın: Haftada 2,5 -5 saat orta şiddette tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme, kayak gibi egzersizler yapın. Bunu günlük olarak ya da birkaç güne bölerek de yapabilirsiniz. Yaptığınız egzersizin süresi ne kadar artarsa riskiniz o kadar azalır.

2- Dengeli beslenin:  Sağlıklı bir kalp için sebze, meyve gibi potasyumdan zengin gıdaları ve tahıl, kuru baklagil tüketiminizi artırın. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin.

3-Kolesterolünüzü ölçtürün:  40 yaşın üstünde tüm sağlıklı bireylerin 5 yılda bir kolesterol düzeylerini ölçtürmesi gerekiyor.

4-Tansiyonunuzu ölçtürün. Sağlıklı kişilerin yılda en az bir kere tansiyonunu ölçtürmesi gerekiyor. Çünkü yüksek tansiyon sinsi bir hastalıktır, çoğu zaman hiçbir belirti vermez.

5- Stresi azaltın. Stres vücutta adrenalini artırarak kronik olarak kalp hızınızı ve tansiyonunuzu yükseltiyor. Yoga, meditasyon, solunum egzersizleri ile stresin vücudunuzdaki etkilerini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

6- Günde 6-8 saat kaliteli uyuyun. Kaliteli bir uyku tansiyonunuzu düzenler, düzensiz kalp ritmi olasılığını azaltır. Uykusu düzenli kişilerin kalp krizi ve kalp yetersizliği riski daha düşüktür. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya gayret edin. Gece horlama ve solunum durmalarınız varsa mutlaka bir uzmana başvurun.

7- Yağlı yemeklerden kaçının, fazla kilolardan kurtulun: Yatmadan önce yağlı ve ağır yemeklerden kaçının; çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekleri tüketmeyin. Beden kitle indeksi; vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Sağlığınız için bu indeksin 19-25 arasında bir değer olmasına dikkat edin.

8-Sigaradan uzak durun:  Sigara içiyorsanız kendinize bir tarih belirleyin ve o gün sigarayı bırakın, bunun için çevrenizden destek isteyin. Belirlediğiniz tarihin özel bir gün olması motivasyonunuzu artıracaktır.

9- Tuzu azaltın: Yemeğe bakmadan tuz dökenlerdenseniz bundan hemen vazgeçin. Günlük önerilen tuz miktarı en fazla 5 gr 1,5 çay kaşığıdır.

10-Tatil yapın:  Tatile gitmeyi aksatmayın. Çalışmalar göstermiştir ki düzenli tatile giden kişilerde kalp hastalığı daha az görülür.